RTM 004 S MS
RTM 004 S MS
Item No.:
T0054461599N
RT Micro Soldering tip, chisel Ø 0.4 x 0.15 mm
High performance active tip RT Micro MIL-SPEC for micro & standard components covering the wide range of applications
High performance active tip RT Micro MIL-SPEC for micro & standard components covering the wide range of applications
Product features
-
RT Micro Soldering Tips for WXMP MS, WTMP MS, WMRP MS Soldering Irons
-
High performance active tips for micro and standard components
-
Versatile performance for micro and standard components covering the widest range of applications (Aerospace, Military (only MS versions), Electronics, Sensors, Medical devices, Automotive)
-
MIL-SPEC / IPC standard (potential free, MS versions)
-
Covers the widest range of geometries and sizes
Technical data
| Length | 20mm |
| Mil-Spec | Yes |
| Power | 40 W |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Finder Size Range | 0.1 - 0.4 mm |
| Tip Range | RTM MS |
| Tip Shape | Chisel |
| Tip Type | MS |
| UPC | 037103303158 |
| Works With | WTMP-MS; WMRP-MS; WXMP-MS |
| Product Family | RT Micro MS Active Soldering Tips |
Downloads
-
Download jpg jpg (231.71 KB) jpg (231.71 KB)
Download jpg jpg (109.33 KB) jpg (109.33 KB)
Download jpg jpg (176.36 KB) jpg (176.36 KB)
Download jpg jpg (2.37 MB) jpg (2.37 MB) -
WEL_Poster_RTW_RTM_T0055749120_2019Download pdf pdf (6.03 MB) pdf (6.03 MB)
WEL_Poster_RT_T0055748300_2019Download pdf pdf (5.15 MB) pdf (5.15 MB)
Sensor_tipDownload jpg jpg (119.56 KB) jpg (119.56 KB) -
EXPLORE THE NEW ACTIVE SOLDERING TIP RANGE by Weller
Are you searching
something specific?
something specific?