592EW
592EW
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are manufactured from high grade tool steel. The cutters are made from high grade tool steel with cutting edges hardened to over 60HRc. The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are manufactured from high grade tool steel. The cutters are made from high grade tool steel with cutting edges hardened to over 60HRc. The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
-
This is the narrowest head shape.
-
The underside is relieved and facilitates optimum access even to extremely hard-to-reach areas
| Length | 115mm |
| Cut Type | Flush |
| Cutting Capacity - Copper | 0.78mm |
| Cutting Capacity - Medium Wire | 0.38mm |
| Cutting Edge Length | 10.16mm |
| ESD Safe | Yes |
| Head Length | 19mm |
| Head Thickness | 6mm |
| Head Width | 11mm |
| UPC | 043127085314 |
| Weight (Catalog) | 0.068 kg |
| Product Family | 500 Series Medium Cutters |
-
Download jpg jpg (631.44 KB) jpg (631.44 KB)
Download jpg jpg (980.21 KB) jpg (980.21 KB)
something specific?