599TFOW
599TFOW
The Weller Erem distance cutters are available with fixed and variable cutting lengths. With the distance cutters wires can be cut to the correct length. They are also suitable to fix components. The tips are polished as to prevent board damage.
The Weller Erem distance cutters are available with fixed and variable cutting lengths. With the distance cutters wires can be cut to the correct length. They are also suitable to fix components. The tips are polished as to prevent board damage.
-
Side cutter for cutting Kevlar® silks, Vectran™-sheeted wires, optical fibers and small stainless wires.
-
Side cutter with cutting edges made from tungsten carbide.
-
Side cutter 599TFO + ";W"; = wire holder
-
W : Safety device for holding wire scraps
This safety device for side cutters holds wire scraps securely after cutting.
This safety device for side cutters holds wire scraps securely after cutting.
Available for all Series 500, 600, 2400 & 2600 cutters.
Order suffix ";W";, e.g.595EW
| Length | 115mm |
| Application | Microelectronic |
| Cut Type | Flush |
| Cutting Edge Length | 10.16mm |
| ESD Safe | Yes |
| Head Length | 19mm |
| Head Thickness | 6mm |
| Head Width | 11mm |
| UPC | 037103282774 |
| Weight (Catalog) | 0.067 kg |
| Product Family | Special Application Cutters |
-
Download jpg jpg (59.17 KB) jpg (59.17 KB)
something specific?