X101BKN
Downloads
pdf
X101BKN
Item No.:
X101BKN
#1 Phillips® Screwdriver - Bulk
Weller® Xcelite® #1 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® #1 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 168,3 mm, 6 5/8 in |
| Blade Diameter | 4,8 mm; 3/16 in |
| Blade Length | 76,2 mm; 3 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Boxed |
| Point Size | #1 |
| Quantity Per Package | 144 |
| Tip Size | #1 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103315533 |
| Case Pack Qty. | 144 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (508.69 KB) jpg (508.69 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?