X103N
Downloads
pdf
X103N
Item No.:
X103N
#3 Phillips® Screwdriver
Weller® Xcelite® #3 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® #3 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 266,7 mm, 10 1/2 in |
| Blade Diameter | 7,9 mm; 5/16 in |
| Blade Length | 152,4 mm; 6 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | #3 |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | #3 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103315571 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (240.05 KB) jpg (240.05 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?