XST1020N
Downloads
pdf
XST1020N
Item No.:
XST1020N
#2 Super-Tru Tip - Phillips® Screwdriver
Weller® Xcelite® #2 Super-Tru Tip - Phillips® Screwdriver is made of chrome vanadium steel to ensure an extended tool life expectancy.
Weller® Xcelite® #2 Super-Tru Tip - Phillips® Screwdriver is made of chrome vanadium steel to ensure an extended tool life expectancy.
Product features
-
Super-tru tip for longer wear life and reduction of damage to screw head recesses especially in smaller size fasteners
-
Specially treated and finished tips with black oxide for ultimate control
-
Bright, nickel chrome-plated blades
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 358,8 mm, 14 1/8 in |
| Blade Diameter | 0.25 in 6.4 mm |
| Blade Length | 10.0 in 254.0mm |
| Blade Width | 6.3mm |
| Handle Color | Black |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | #2 |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | #2 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103315649 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (231.93 KB) jpg (231.93 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?