595TF
595TF
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are made from high grade tool steel with tungsten carbide inserts along the cutting edges (over 80HRc). The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are made from high grade tool steel with tungsten carbide inserts along the cutting edges (over 80HRc). The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
-
The jaws of the cutter have straight edges and taper to a point. This head shape allows access to difficult to reach areas but reduces the cutting capacity in comparison to the same size oval head cutter.
| Length | 115mm |
| Application | Microelectronic, Medical Technology |
| Head Length | 19mm |
| Head Thickness | 6mm |
| Head Width | 11mm |
| UPC | 043127077067 |
| Weight (Catalog) | 0.067 kg |
| Product Family | 500 Series Medium Cutters |
-
Download jpg jpg (223.1 KB) jpg (223.1 KB)
something specific?