599TW
Downloads
pdf
599TW
Item No.:
599TW
Side cutter - oval head
The Weller Erem distance cutters are available with fixed and variable cutting lengths. With the distance cutters wires can be cut to the correct length. They are also suitable to fix components. The tips are polished as to prevent board damage.
The Weller Erem distance cutters are available with fixed and variable cutting lengths. With the distance cutters wires can be cut to the correct length. They are also suitable to fix components. The tips are polished as to prevent board damage.
Product features
-
This is the most widely used head shape.
-
Fits for all cutting applications where easy access is given
-
It is robust and size for size offers the highest cutting capacity.
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 115 mm |
| Application | Microelectronic |
| Head Length | 19 mm |
| Head Thickness | 6 mm |
| Head Width | 11 mm |
| UPC | 037103302847 |
| Weight (Catalog) | 0.068 kg |
| Product Family | 500 Series Medium Cutters |
Downloads
-
Download jpg jpg (71.93 KB) jpg (71.93 KB) -
Cutters, Pliers, Tweezers by Weller Erem. Feel the Difference.
Are you searching
something specific?
something specific?