599TF
599TF
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are made from high grade tool steel with tungsten carbide inserts along the cutting edges (over 80HRc). The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are made from high grade tool steel with tungsten carbide inserts along the cutting edges (over 80HRc). The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
-
This is the most widely used head shape.
-
Fits for all cutting applications where easy access is given
-
It is robust and size for size offers the highest cutting capacity.
-
Similar to 599T but Flush
| Length | 115mm |
| Application | Microelectronic |
| Head Length | 19mm |
| Head Thickness | 6mm |
| Head Width | 11mm |
| UPC | 037103258472 |
| Weight (Catalog) | 0.066 kg |
| Product Family | 500 Series Medium Cutters |
-
Download jpg jpg (224.12 KB) jpg (224.12 KB)
Download jpg jpg (61.54 KB) jpg (61.54 KB) -
Cutters, Pliers, Tweezers by Weller Erem. Feel the Difference.
something specific?