X1020N
Downloads
pdf
X1020N
Item No.:
X1020N
#2 Extra Long Phillips® Screwdriver
Weller® Xcelite® #2 Extra Long Phillips® Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® #2 Extra Long Phillips® Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel, plated for protection
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 358,8 mm, 14 1/8 in |
| Blade Diameter | 6,4 mm; 1/4 in |
| Blade Length | 254,0 mm; 10 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | #2 |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | #2 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103313027 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (340.08 KB) jpg (340.08 KB)
Download jpg jpg (401.65 KB) jpg (401.65 KB)
Download jpg jpg (2.91 MB) jpg (2.91 MB)
Download jpg jpg (2.67 MB) jpg (2.67 MB)
Download jpg jpg (437.45 KB) jpg (437.45 KB)
Download jpg jpg (909.24 KB) jpg (909.24 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?