R3166N
Downloads
pdf
R3166N
Item No.:
R3166N
3/16" x 6" Round Blade Screwdriver
Weller® Xcelite® 3/16" x 6" Round Blade Screwdriver has an extended product life and is designed for performance.
Weller® Xcelite® 3/16" x 6" Round Blade Screwdriver has an extended product life and is designed for performance.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 244,5 mm, 9 5/8 in |
| Blade Diameter | 4,8 mm; 3/16 in |
| Blade Length | 152,4 mm; 6 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | 3/16 in |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | 4,8 mm, 3/16 in |
| Tip Style | Slotted |
| UPC | 037103315045 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (272.37 KB) jpg (272.37 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?