X1010N
Downloads
pdf
X1010N
Item No.:
X1010N
#1 Extra Long Phillips® Screwdriver
Weller® Xcelite® #1 Extra Long Phillips® Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® #1 Extra Long Phillips® Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel, plated for protection
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 346,1 mm, 13 5/8 in |
| Blade Diameter | 4,8 mm; 3/16 in |
| Blade Length | 254,0 mm; 10 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | #1 |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | #1 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103313010 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (490.62 KB) jpg (490.62 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?