RTP 001 C NW MS
Downloads
pdf
pdf
(5.15 MB)
RTP 001 C NW MS
Item No.:
T0050101499
RT Nano/Pico tip, conical, Ø 0.1 mm, MIL-SPEC, not wettable
High performance active tip RT Nano/Pico MIL-SPEC for smallest micro components: 0402 down to 01005
High performance active tip RT Nano/Pico MIL-SPEC for smallest micro components: 0402 down to 01005
Product features
-
RT Nano/Pico Soldering Tips for WXPP MS, WTPP MS Soldering Irons
-
High performance active tip for the smallest components: 0402 down to 01005
-
Made of the smallest precision soldering applications (Aerospace, Military (only MS versions), Electronics, Sensors, Medical devices, Automotive)
-
MIL-SPEC / IPC standard (potential free, MS versions)
-
Short tip-to-grip distance for maximum precision
Downloads
pdf
pdf
(5.15 MB)
Technical data
| Length | 0.7 in |
| ESD Safe | Yes |
| Mil-Spec | Yes |
| Power | 40 W |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Finder Size Range | 0.1 - 0.4 mm |
| Tip Shape | Conical |
| Tip Type | NW WX |
| UPC | 037103331366 |
| Works With | WXPP-MS WTPP-MS |
| Product Family | RT Nano/Pico MS Active Soldering Tips |
Downloads
-
Download jpg jpg (239.24 KB) jpg (239.24 KB)
Download jpg jpg (51.41 KB) jpg (51.41 KB)
Download jpg jpg (323.09 KB) jpg (323.09 KB)
Download jpg jpg (2.37 MB) jpg (2.37 MB) -
EXPLORE THE NEW ACTIVE SOLDERING TIP RANGE by Weller
Are you searching
something specific?
something specific?