530E10
Downloads
pdf
530E10
Item No.:
530E10
Distance cutter copper wire to a length of 0.6 mm/.023 Inch
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are manufactured from high grade tool steel. The cutting edges are hardened to Rockwell 63-65 HRC. The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
The Weller Erem Series 500 Micro is a full range of medium sized, robust, precision cutters with a wide range of head shapes. The cutters are manufactured from high grade tool steel. The cutting edges are hardened to Rockwell 63-65 HRC. The precision cutters have a nonreflecting surface, are ESD safe and resharpenable.
Product features
-
Special tool steel
-
Fixed cutting length
-
Reduces mechanical shock on components
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 4.7 in |
| Cut Type | Flush |
| Cutting Capacity - Copper | 0.047 In |
| ESD Safe | Yes |
| Tip Width | 3.0mm |
| UPC | 037103188434 |
| Weight (Catalog) | 0.070 kg |
| Case Pack Qty. | 25 |
| Product Family | 500 Series Distance Cutters |
Downloads
-
Download jpg jpg (54.77 KB) jpg (54.77 KB) -
Cutters, Pliers, Tweezers by Weller Erem. Feel the Difference.
Are you searching
something specific?
something specific?