L8N
Downloads
pdf
L8N
Item No.:
L8N
1/4" Extra Long Hex Nutdriver
Weller® Xcelite® 1/4" Extra Long Hex Nutdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® 1/4" Extra Long Hex Nutdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Precision machined socket with bright finish
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 257,2 mm, 10 1/8 in |
| Blade Diameter | 6,4 mm; 1/4 in |
| Blade Length | 152,4 mm; 6 in |
| ESD Safe | No |
| Handle Color | Red |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | 1/4 in |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | 6,4 mm, 1/4 in |
| Tip Style | Nut Driver |
| UPC | 037103312198 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Nutdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (286.62 KB) jpg (286.62 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?