R5166N
Downloads
pdf
R5166N
Item No.:
R5166N
5/16" x 6" Slotted Round Blade Screwdriver
Weller® Xcelite® 5/16" x 6" Slotted Round Blade Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® 5/16" x 6" Slotted Round Blade Screwdriver is engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 266,7 mm, 10 1/2 in |
| Blade Diameter | 7,9 mm; 5/16 in |
| Blade Length | 152,4 mm; 6 in |
| Handle Color | Amber |
| Packaging | Bagged |
| Point Size | 5/16 in |
| Quantity Per Package | 1 |
| Tip Size | 7,9 mm, 5/16 in |
| Tip Style | Slotted |
| UPC | 037103315106 |
| Case Pack Qty. | 36 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (282.99 KB) jpg (282.99 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?