X108BKN
Downloads
pdf
X108BKN
Item No.:
X108BKN
#1 Phillips® Screwdriver - Bulk
Weller® Xcelite® #1 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Weller® Xcelite® #1 Phillips® Screwdriver is a regular screwdriver engineered with chrome vanadium steel to ensure an extended product life.
Product features
-
Blade made from AISI 6150 chrome vanadium steel
-
Molded firm grip
Downloads
pdf
Technical data
| Length | 244,5 mm, 9 5/8 in |
| Blade Diameter | 4,8 mm; 3/16 in |
| Blade Length | 152,4 mm; 6 in |
| Handle Color | Amber |
| Head Length | 10.50 in |
| Packaging | Boxed |
| Point Size | #1 |
| Quantity Per Package | 144 |
| Tip Size | #1 |
| Tip Style | Phillips® |
| UPC | 037103313034 |
| Case Pack Qty. | 144 |
| Product Family | Classic Series Screwdrivers |
Downloads
-
Download jpg jpg (350.51 KB) jpg (350.51 KB)
Download jpg jpg (450.01 KB) jpg (450.01 KB)
Download jpg jpg (3.51 MB) jpg (3.51 MB)
Download jpg jpg (2.36 MB) jpg (2.36 MB)
Download jpg jpg (4.65 MB) jpg (4.65 MB)
Download jpg jpg (2.73 MB) jpg (2.73 MB)
Download jpg jpg (379.52 KB) jpg (379.52 KB)
Download jpg jpg (756.25 KB) jpg (756.25 KB)
Are you searching
something specific?
something specific?